Predáme Vám staré tehly, prípadne výhodne zbúrame starý dom.

1 paleta starých tehál - 150€.



TEL: 0940 808 525

150€ / 1 paleta starých tehál / 300 ks/

marian.sturik@gmail.com

Podlaha z tehál

 

Podlaha zo starých tehál

 


1. Spoznajte ich


Aj keď vyzerajú plné tehly na prvý pohľad rovnako, sú príliš nepresné na to, aby ste ich mohli pri ukladaní uzamykať do seba. Mnohé sa pred vypálením mierne zdeformovali, ich hrany môžu vystupovať nad rovinu a nie je vylúčené, že pochádzajú z viacerých zdrojov. Bežné sú aj obité rohy či praskliny. Tehly sa najčastejšie líšia hrúbkou, ich pôdorys je zväčša rovnaký.

Tehlu, ktorá je poškodená vlhkosťou a mrazom, spoznáte skôr, ako sa začne trieštiť po okrajoch na drobné kúsky. Náznak pukliny v tvare písmena O cez celé čelo tehly je predzvesťou skazy. Nasiaknutý decht z komína či vrstvička sadzí na boku nie sú prekážkou pre ďalšie použitie.

Niektoré tehly sú dekoratívnejšie ako iné. Nie je výnimočné, ak na lícnych stranách tehly nájdete plastický podpis tehelne, v ktorej bola vypálená. Kým továrenské tehly takúto ozdobu nemajú, tie staršie a z menších tehelní ju zvyčajne majú. Ak máte viacero druhov tehál, môžete tento prvok využiť.



2. Pripravte si podklad



Iba na rovnom podklade možno vytvoriť rovnú podlahu. Starú hlinenú dlážku prikryte fóliou a nechajte ju niekoľko dní prepariť, aby sa vám s ňou jednoduchšie pracovalo. Pomocou dlhej laty a vodováhy zmapujte rovinnosť podkladu a vyhľadajte v ňom najhlbšie a najvyššie miesta.

Použite motyku na stiahnutie zeminy z kopcov a premiestnite ju do priehlbín. Netrápte sa tým, že hrudy zeminy sú príliš veľké na to, aby sa dali zarovnať. Ak dostanete podklad do hrubej roviny, siahnite po zubatej škrabke na pórobetónové tvárnice. Drhnutím zeminy sa vám podarí zmierniť nerovnosti a súčasne bude vznikať jemná zemitá hmota, ktorú využijete na zrovnávanie. Najlepšie to ide dlhou rovnou latou.

Výsledok prekontrolujte latou a vodováhou, aby ste mali istotu, že nikde nezostali priehlbiny alebo kopce. Cez tehly by sa okopírovali na finálny povrch.



3. Zastavte vlhkosť



Nech je hlina akokoľvek chránená pred zrážkovou vodou, neustále prepúšťa zemnú vlhkosť a odovzdáva ju do okolia. Keďže tehly je nutné chrániť pred vlhkosťou, je výhodné udržať ju tam, kde patrí - v zemine. Využite staré pevné fólie a s 20-centimetrovým prekryvom pásov vytvorte celoplošnú dvojvrstvovú bariéru, ktorá bude držať vlhkosť pod kontrolou.

Využiť môžete stavebnícku čiernu fóliu, staré silážne plachty, agrofólie, obaly zo stavebného materiálu či čokoľvek iné. Dokonalá parotesnosť nie je nutná, dvojvrstvové vyhotovenie je však istotou.

Fólie ukladajte voľne. Ak budete pri práci postupovať v pruhoch, igelitovú bariéru môžete klásť až postupne. Vždy keď spod uložených tehál vytŕča iba 20-centimetrový pás, nadložte ďalší.



4. Piesok pre dokonalejšiu rovinu

 


Lepšiu rovinnosť dosiahnete, ak budete tehly ukladať do pieskového lôžka. Vždy ponúka rezervu pre drobné korekcie. Nerovný povrch dokáže nahnevať pri premiestňovaní ťažkej mechanizácie na kolieskach či na miestach, ktoré sú frekventovane používané.

Navezte na fóliovú bariéru 3-centimetrovú vrstvu piesku a zrovnajte ho do roviny dlhou latou. Čím jemnejší piesok použijete, tým lepšie sa vám s ním bude pracovať. Nie je nevyhnutné, aby bol úplne suchý. Ak vám tehla uložená na piesku ukáže, že je vyššie ako ostatné, pribuchnete ju gumovým kladivom alebo spod nej uberiete trochu piesku. Ak naopak zapadla príliš hlboko, podsypete ju.



5. Pri ukladaní nevymýšľajte



Existujú dva spôsoby, ktorými je možné tehly ukladať. Prvou taktikou je vytvorenie šachovnice, keď sa budú tehly vzájomne dotýkať susediacimi stranami tak, aby zvyšné boli zarovnané. Keďže pôdorysy tehál sú takmer rovnaké, všetko bude sedieť. Dôležité však je, aby sa múry nezbiehali.

Druhým variantom je ukladanie na väzbu, keď bude každý rad posunutý oproti predchádzajúcemu o polovicu šírky tehly. Výhodou je, že každý druhý riadok budete môcť začať polovičkou tehly, o ktoré nikdy nie je núdza. Ukladanie tehál ubieha rýchlo a vždy myslite na to, že všetky defekty musia byť otočené tak, aby neprekážali. Výstupky patria vždy nadol a odštiepené rohy otáčajte tak, aby menšia chýbajúca časť bola vždy navrchu. Tehly ukladajte tesne vedľa seba. Ak sa niektoré z nich hýbu, nerobte si z toho starosti. To vyriešite neskôr.



6. Od steny po stenu

 


Vyhnite sa precíznemu ukladaniu tehál od steny po stenu a urobte kompromis. Uložte tehly so širšími škárami popri stenách tak, aby ste nerovnosti kompenzovali technikou, ktorá je najrýchlejšia. Z vody, unimaltu a piesku zarobte maltu, ktorou vytvoríte čistý prechod medzi tehlami a stenami. Aj keď šírka škáry nebude rovnomerná, pri jej pretretí farbou zhodnou so stenou vizuálne zmizne. Aby bola spotreba malty čo najnižšia, vyplňte škáry kamenivom a úlomkami tehál.

 


7. Uzamknite ich



Existuje dokonalý spôsob, ako uzamknúť rozhýbané tehly v podlahe do celku, ktorý možno v budúcnosti opakovane rozobrať. Nasypte na ne drobný suchý piesok (napríklad dunajský) a povmetajte ho cirokovou metlou do všetkých štrbín. Pri opakovanom premiestňovaní po ploche sa piesok dostane do všetkých škár a medzierok, aby zabránil pohybu tehál.

Nepracujte unáhlene a po nejaký čas ponechajte vrstvičku piesku na tehlách. Pri chôdzi a zametaní tvrdé zrnká očistia povrch tehál rovnako, ako by ste ich priemyselne pieskovali. Ak chcete zjednodušiť ich čistenie a záleží vám na zvýraznení farby, vo finále ich po veľkom upratovaní opakovane pretrite ľanovou fermežou alebo vhodným penetračným prostriedkom.